demireksikligi.gen.tr https://www.demireksikligi.gen.tr Demir Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, demireksikligi.gen.tr Sat, 24 Oct 2015 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Günlük Demir İhtiyacı https://www.demireksikligi.gen.tr/gunluk-demir-ihtiyaci.html Mon, 26 Nov 2018 14:54:29 +0000 Günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile insanın belirli besinleri tüketmesi gerekir yada doğrudan doktorlar tarafından verilen demir içeren ilaçlar kullanmak gerekir. Burada belirtilen ilaç kullanılması durumu anca Günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile insanın belirli besinleri tüketmesi gerekir yada doğrudan doktorlar tarafından verilen demir içeren ilaçlar kullanmak gerekir. Burada belirtilen ilaç kullanılması durumu ancak günlük demir ihtiyacının karşılanamayıp bazı rahatsızlıklara yol açmasıyla oluşan bir durumdur. Bu konu ile ilgili olarak akıla gelebilecek ilk soru insan vücudunun neden günlük demir ihtiyacına gerek duyduğu konusunda olacaktır. Bu konuda uzman kişiler şu açıklamalarda bulunmaktadırlar;

Demir, kimyada Fe simgesiyle nitelendirilen bir maddedir. Demi maddesinin canlı vücudundaki önemi kolayca oksitlenerek oksijeni tutabilmesinden ileri gelmektedir. Yani canlı vücudunda yeterli demir yoksa yeteri kadar oksijen tutulamaz ve oksijen eksikliğine bağlı olarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu bakımdan günlük demir ihtiyacı her canlı için değişen oranlarda gereksinim duyulan bir duruma gelir. Hemen hemen tüm canlılar için günlük demir ihtiyacı söz konusudur. Vücuttaki bütün demir 4 gr ile 5 gr civarındadır. Bu miktarın % 65 kadarı hemoglobinde, % 4 kadarı miyoglobinde, %1’i çeşitli bileşiklerde ve son olarak kalan % 1’i de hücre plazmasında bulunur. Günlük demir ihtiyacı işte belirtilen bu yüzdelik oranların karşılanabilmesi içindir. Belirtilen yapılar alınması gereken günlük demir ihtiyacını belirlerler.

Günlük Demir İhtiyacı

Günlük demir ihtiyacını karşılayacak besinler :

Günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek için belirli besinlerin tüketilmesi gerekir. Tüketilmeleri önerilen besinler önem sırasına göre sıralanırsa ;

Et, karaciğer, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk ciğeri,sardalya, ton balığı, sığır eti, kuzu eti, karides, yulaf, barbunya, ıspanak fasulye, çekirdeksiz üzüm, kepekli ekmek domates puresi ve kurutulmuş meyvelerdir. Karaciğer en zengin demir kaynağı olarak öne çıkar. Yaklaşık olarak 150 gr’lık karaciğer 12 mg civarında demir içerir. Günlük demir ihtiyacını karşılayabilmek için 8 adet yumurta yada 500 gr tüketilmesi gerekir. Bu ölçü standart değildir, yaş önemli bir belirleyici etkendir. Örneğin 7 ile 12 arası bebekler için günlük demir ihtiyacı 11 mg,1 ile 3 yaş arası çocuklarda 7 mg, 14-18 yaş arası erkek çocuklarda günlük demir ihtiyacı 11 mg seviyesinde iken bu oran aynı yaş aralığındaki kız çocukları için 15 mg seviyesine çıkabilmektedir. Günlük demir ihtiyacı için belirtilen değerler konularında uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Belirtilen oranlar yaş faktörü dışında canlı organizmanın yaşamını sürdürebilmesi için yapması gereken günlük faaliyetlere göre değişebildiğini göstermektedir. Günlük demir ihtiyacının karşılanamaması durumunda vücutta demir eksikliği meydana gelir. Bu eksiklik te iştah kaybı, güçsüzlük, dilde ağrı ve kızarıklık, uyku bozuklukları, sürekli olarak devam eden yorgunluk gibi etkiler ile kendini belli eder. Bu belirtiler başka hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir.  Bu nedenle günlük demir ihtiyacına bağlı eksikliğin belirlenebilmesi için kan testi yapılmadır. Bazı durumlarda kan testinin yanı sıra günlük demir ihtiyacını belirleyebilmek için başka testlerde gerekebilir çünkü günlük demir ihtiyacının aşılması bazı yan etkilere yol açabilir.

]]>
Demir İçeren Besinler https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-iceren-besinler.html Mon, 26 Nov 2018 16:11:32 +0000 Demir içeren besinler; doğada istemediğimiz kadar çeşidi olan, her ülkeden, her iklimden insanın bulabileceği besinlerdir. Doğadaki tüm canlılar arasındaki denge ve kanunlar gereği, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden bi
DEMİR NEDİRVÜCUTTAKİ FONKSİYONLARI NELERDİR
Demir vücudun her faaliyetinde gerekli bir mineraldir. Canlılığın temel bileşenlerinden biridir. Vücuttaki başlıca görevi ise kandaki hemoglobine ve kaslardaki miyglobine yardımcı olarak Oksijen taşımaktır. Demir içeren besinler yeterli miktarda alınmazsa vücutta demir eksikliği meydana gelir ve bu da demir eksikliğine bağlı anemi gibi rahatsızlıklara sebep olur.

Demir İçeren Besinler
DEMİR İÇEREN BESİNLER
Bir hastalık tedavisiymiş gibi demir içeren besinleri özellikle liste yapıp günün belli zamanlarında tüketmemize gerek yoktur tabi ki. Günlük öğünlerimize yeterli miktarda ve yeterli çeşitte demir içeren besin dahil ettiğimizde vücudumuz kendisi için yeterli miktarda demir alabilecektir. Fakat buna rağmen vücut demir eksikliği yaşıyorsa, demir içeren besinlerin dışında dışarıdan demir takviyesi gibi durumlar da gerekebilir. Bu durumlarda hasta herhangi bir şey tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Bu demir eksiğinin başlıca belirtileri ise; baş dönmesi, iştahsızlık, enerji eksikliği, sürekli bir yorgunluk, ciltte solma, ağızda ve tırnakta yaralar, uyku bozukluğu olarak sıralanabilir. 

Demir içeren besinleri sıralarsak:
 • Tavuk ciğeri
 • Kaju
 • İstiridye
 • Börülce
 • Sığır eti
 • Domates Salçası
 • Kuzu eti
 • Kuru fasulye
 • Ton balığı
 • Kuru erik
 • Sardalye
 • Nohut
 • Kardies
 • Mercimek
 • Yulaf
 • Kabak çekirdeği
 • Fasulye
 • Bezelye
 • Patates
başlıca demir içeren besinler olur.

Kişinin bu besinleri kendisi için yeterli miktarda tüketmesi gerekir. Vücudun alması gerekn demir miktarı yaş, cinsiyet, kilo, vs. faktörlere göre hesaplanmış ve belirli standartlar belirlenmiştir. Buna; 1 yaşına kadarki bebeklerde günlük 11 mg, 1-3 yaş arası çocuklarda 7 mg, 4-8 yaş arası çocuklarda 10, 9-13 yaş arası çocuklarda 8 mg; 14-18 yaş arası erkek çocuklarda 11 mg, aynı aralıkta kız çocuklarda 15 mg, 19-50 yaş arası kadınlarda 18 mg, 19-50 yaş arası erkeklerde 8 mg, 50 yaş üzerinde 8 mg, hamilelik döneminde 27 mg demirin her gün mutlaka alınması gerekir. Bahsedilen oranlar demir içeren besinler yardımıyla çok rahat alınabilecek miktardadır. Daha önce bahsedildiği gibi vücut çeşitli sebeplerden dolayı demir içeren besinlerle bu oranları karşılayamıyorsa, doktor kontrolünde dışarıdan demir takviyesi gerekebilir.  
]]>
Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligi.html Tue, 27 Nov 2018 10:36:11 +0000 Demir eksikliği insanlar arasında en sık görülen kansızlık tiplerinden olmaktadır. Demir eksikliği, sideropenik anemi olarak da bilinen kan rahatsızlığıdır. Demir eksikliğinin temel nedeni demirin yiyeceklerden tam anlamıyl Demir eksikliği insanlar arasında en sık görülen kansızlık tiplerinden olmaktadır. Demir eksikliği, sideropenik anemi olarak da bilinen kan rahatsızlığıdır. Demir eksikliğinin temel nedeni demirin yiyeceklerden tam anlamıyla alınamayıp bağırsaklarda emilmesi sonucu vücuttaki hemoglobin yapımının az olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu rahatsızlığın tanısı ve tedavisi son derece kolay olmaktadır.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir eksikliği genel anlamda fizyolojik ihtiyaçların tam olarak karşılanmaması ya da karşılanan ihtiyaçlardan yeterli verim alınamamasıdır. Ancak demir eksikliğine neden olan belli başlı durumlar şunlar olmaktadır:
 • Fizyolojik olarak kan kaybetme (Ağır yaralanmalarda)
 • Patalojik olarak kan kaybetme (Hastalık tedavilerinde kan kaybetme)
 • Yetersiz kan alımı (Kan alınması gereken durumlar için geçerlidir)
 • Yeterli gıda almama ve gıdalardaki demirin yeterli miktarda vücut tarafından emilememesi
Demir eksikliği özellikle kadınların sık karşılaştığı rahatsızlıklardandır. Adet görmeleri, doğum, hamilelik gibi etkenler bu demir eksikliği üzerinde etkili olmaktadır. Hamilelik dönemi kadınların demir eksikliği oranının en yüksek olduğu dönem olmaktadır. Normal dönemlere göre bu dönemdeki demir ihtiyacı iki kat artmaktadır. Bazı yörelerde hamile kadınların toprak yemek istemesi de bundan kaynaklıdır. Demir eksikliği bulunan insanlar toprak yiyerek demir eksikliklerini giderme hissiyatı içerisinde olurlar. Bu durum oyun oynarken çocukların toprağı ağzına götürmesi durumu için de yorumlanabilmektedir. Çocuktaki demir eksikliğinin nedeni genellikle yetersiz anne sütü ile beslenmeden kaynaklanmaktadır. Çocuk eğer bebeklik döneminde ek demir ihtiyacı karşılanmazsa, oyun döneminde bu tür davranışlar sergileyebilmektedir.

Demir Eksikliği
Kronik böbrek yetmezliği bulunan hastalarda da demir eksikliği sorununun ortaya çıkması muhtemel olmaktadır. Bunun temel nedeni bu hastaların sık sık diyaliz makinesine girme ihtiyaçlarının olmasıdır. Bu ihtiyaç sonucunda kronik böbrek yetmezliği olan hastaların demir dengeleri bozulur ve demir eksikliği meydana gelir. Ayrıca kan verme de demir eksikliğine neden olabilecek bir diğer durumdur. Ancak bu durum kadınlarda ve erkeklerde biraz farklılık göstermektedir. Kadınlar her ay içerisinde kısmi miktarda kan kaybı yaşadıklarından onlar için tek seferlik bir kan verme olayı son derece ciddi bir demir eksikliğine neden olabilmektedir. Normalde bir ünite kanda 250 miligram demir bulunmaktadır. Bir kadın için bu miktar ciddi bir kayıp olmaktadır. Çünkü zaten zayıf olan demir depoları böyle bir durumda tamamen boşalabilmektedir. Ancak erkeklerde durum daha farklı olmaktadır. Normal yapıda bir erkek en az 3 - 4 sefer kan verdikten sonra böyle ciddi bir durumla karşılaşabilmektedir. Böyle bir demir eksikliğinin ortaya çıkması için bu seferlerin birbirini takip eden zaman dilimlerinde yapılması gerekmektedir. Yeterli düzeyde et ürünüyle beslenmeme de ciddi demir eksikliğine yol açabilmektedir. Özellikle vejeteryan kişiler için bu durum önemlidir.

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Demir eksikliği kendisini pek çok fiziksel belirtiyle kolayca ele verebilen bir rahatsızlıktır. Bunların başlıcaları şunlardır:
 • Tırnakların kırılgan hale gelmesi
 • Dilde şişme ve yaraların oluşması
 • Ağız kenarlarında çatlaklar oluşması
 • Sık sık enfeksiyona yakalanma
 • Dalakta büyüme
 • Buz, kireç, kül, toprak veya boya gibi yiyecek olmayan maddeleri yeme isteği
 • Bacaklarda yorgunluk
 • Bacakları sürekli hareket ettirme isteği
 • Uyuma güçlüğü çekme
 • Bağırsak kanaması ve dışkıda taze kan olması
 • Kadınlardaki adet kanamalarının aşırı olması ve uzun sürmesi
Demi]]> Demirin Bulunduğu Besinler https://www.demireksikligi.gen.tr/demirin-bulundugu-besinler.html Tue, 27 Nov 2018 23:11:59 +0000 Demirin bulunduğu besinler; denilince insanların ilk aklına gelen besin maddesi ıspanaktır. Demir eksikliği çağımızda özellikle de çocuklarla bayanların çok sık karşılaştığı bir hastalıktır. Günlük ihtiyaç duyul Demirin bulunduğu besinler; denilince insanların ilk aklına gelen besin maddesi ıspanaktır. Demir eksikliği çağımızda özellikle de çocuklarla bayanların çok sık karşılaştığı bir hastalıktır. Günlük ihtiyaç duyulan demir miktarının karşılanması vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Demir eksikliği ile mücadele edebilmek ya da demir eksikliği sorunu ile karşılaşmamak için tüketilen besin maddelerinin demir yönünden zengin olmasına özen gösterilmesi gerektiği kadar dengeli ve bilinçli beslenme şekli de önem arz etmektedir. Eğer beslenme şekline dikkat edilmezse demir eksikliği zamanla anemiye dönüşebilir. Ancak demir mineralinin tamamlanabilmesi için sadece beslenmenin tek başına yeterli olmadığı mutlaka tedaviye ilave olarak beslenme şekline de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.  

Demir yönünden zengin besin maddeleri nelerdir

 • Demir en fazla tavuk ciğerinde bulunmaktadır. Fakat doğal ortamda yetişen özgür tavukların ciğeri tercih edilirse daha fazla şifa elde edebilirsiniz. Büyük baş hayvanın ciğeri de tavuk ciğeri kadar olmasa da tercih edilebilir.
 • Büyük baş hayvanları eti özellikle de kuzu etinin besin değeri oldukça fazladır. Fakat demir eksikliğinin takviyesinde et tüketimi kadar etin doğru şekilde tüketimi de önemlidir. Etler doğru pişirme yöntemleri seçilerek tüketilmelidir. 
 • Ton balığıda demir minerali açısından oldukça zengindir. Okyanus somonlarının tercih edilmesinde yarar bulunmaktadır.
 • Ülkemizde çok fazla tüketim alanı bulunmayan sardalya, yengeç, karides ve istiridye gibi deniz canlıları da demir takviyesi yönünden oldukça faydalıdır. Şifa için beslenme tablolarında mümkün olduğu kadar bu çeşitlere de yer verilmelidir. 
 • Her türlü sakatat özellikle de dalak demir açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. 
 • Besin değeri açısından ete eş değer kabul edilen yeşil mercimek çok faydalıdır. Yeşil mercimek deyince sadece çorba akla gelse de erişte ile hazırlanan salata ya da bulgur pilavı ve tarhana çorbasına az su ile haşlayarak katarsanız daha fazla tüketme imkanı hazırlamış olursunuz. 
 • Kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagillerin hafta da iki kere tüketimine yer verilmesi oldukça faydalıdır. 
 • Kırmızı renkteki meyveler özellikle kuru erik, üzüm demir yönünden çok zengindir.
 • Her gün üzüm pekmezi ya da keçiboynuzu pekmezi tüketilmelidir. Keçiboynuzunun tozu veya piyasada üretilen doğal keçiboynuzuözü de tercih edilebilir. 
 • Yeşil fasulye, bezelye, barbunya, ıspanak gibi yeşil renkli sebzeler de bol miktarda demir minerali içermektedir.
Demir eksikliği ile mücadele ederken beslenmede demirin bulunduğu besinlere dikkat ederken doğal olanların seçilmesine ve tüketilme şekline de çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca vücutta demir eksikliğini tetikleyen gıdalardan da uzak durulması alınan demir kadar önem arz etmektedir.  
]]> Folik Asit Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/folik-asit-eksikligi.html Wed, 28 Nov 2018 07:56:11 +0000 Folik asit eksikliği: Folik asit hücre yapı taşlarından sinir sistemi ve kan hücrelerinin oluşumu ve gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Vitaminler, grubu içerisinde yer almakla birlikte ye genetik şifrenizin yapı taşlarınd Folik asit eksikliği: Folik asit hücre yapı taşlarından sinir sistemi ve kan hücrelerinin oluşumu ve gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Vitaminler, grubu içerisinde yer almakla birlikte ye genetik şifrenizin yapı taşlarından olan DNA yapımızın önemli bir görev üstlenen folik asit sağlıklı bir yaşam isteyenler için vazgeçilmezlerdendir. folik asit eksikliğinin başlıca nedeni yetersiz beslenmedir.

Folik asit eksikliği belirtileri

Folik asit eksikliği insanlarda anemi hastalığının belirtilerindendir. Her anemi türünün altında yatan nedenlere göre kendine özgü belirtileri mevcuttur. Fakat tüm annemi türlerine ilintili olan bazı belirtiler vardır Bu belirtiler:

 • Bitkinlik
 • Baygınlık
 • Düzensiz kalp atışı
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • kulak çınlaması gibi belirtilerdir. Anemi eksikliği yada B12 vitamini eksikliği başka belirtilerde meydana getirebilir. Bunlar cildinize sararmalar şeklinde kendini göstermektedir. Bununla birlikte kırmızı ve ağrılı bir dil oluşması, ağzın içerisinde yaraların meydana gelmesi ve azalmış ya da değişmiş dokunma hislerinin oluşmasıdır. B12 vitamini eksikliğinden oluşan belirtilerden bazılarıda yürüme ve hareket etme biçimde değişiklikler, asabiyet,depresyon, bulanık görüştür. Folik asit eksikliğide genel annemi belirtilerinin yanı sıra kontrol edememe, depresyon, duyu kaybına neden olabilir.

Folik asit eksikliğinin nedenleri

Folik asit eksikliği genellikle aldığımız besinlerde folik asidin bulunmaması veya vücudun istediği kadar etkin bir şekilde  emilimi yapılmamasına engel olan başka bir hastalığın bulunması meydana getirebilir.Böbreklerimiz yada karaciğerimizi ilgili bir hastalık nedeniyle sık sık tuvalete çıkması halinde folat kaybedebilirsiniz. Vücudunuzda normalden daha fazla folat ihtiyacı varsa bu ihtiyacı gerekli besinlerle karşılayabilirsiniz. Hamile kaldığımızda ya da kanser teşhisi konulduğunda bir kan bozukluğu veya vücudumuzda inflamasyon oluşmuşsa daha fazla folik asit ihtiyacı duyarsınız.

Alzheimer ve folik asit ilişkisi

Alzheimer hastalığı olan kişiler genellikle kanda folik asit seviyesinin çok düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Genellikle 65 yaş üstü yapılan bir çalışmada folik asit vitamin B6 veB12 kullanan kişilerde Demans probleminin olmadığı tespit edilmiştir. Folik asit alımı, beyin gelişiminde alzheimer ve diğer sinir sistemi hastalıklarını korumada oldukça faydalı olduğu gözlenmiştir. Alzheimerden korunmak için folik asit zengin besinlerle beslenmeye özen göstermek ve folik asit seviyesini belli aralıklarla takip etmek gerekir.

Kanseri yenmede folik asit etkisi

Folik asit, kolondan ve meme kanserinden korumada yiyeceklerinde folik asit miktarının arttırılması ile folik asit en zengin diyet ve alkolün azaltılması kolon kanseri riskini en aza indirmektedir. Her gün iki kadehten fazla alkol tüketimi kanser riski oluşumunu en az dört kat arttırdığı için diyete ek olarak da günlük 400 mcg folik asit alınması alkolün oluşturduğu riski azalttığı için kanser oluşumunuda azaltmaktadır. Folat eksikliği yada B12 vitamin yüksekliği genellikle 35 üstü kimselerde görülür.

Folik asit eksikliğinde kullanılan tedavi yöntemleri

Folik asit eksikliği nedeni ile oluşan anemi hastalığı, 4 ay süreyle alınan folik asit tabletleri ile tedaviye başlanır. B12 vitamini yada folat eksikliğine bağlı anemi oluşmuş ise B12 vitamini ve Folat bakımından zengin gıdalar bolca almanıza dikkat etmeniz gerekir. B12 vitamini yüksek besinler süt ürünleri, güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler, soya ürünleri, yumurta gibi yiyecekler de vardır. Ayrıca lahana, kuşkonmaz, esmer pirinç, nohut, sebzelerden brokoli de oldukça yüksek folik asit içerir. Gebelik dönemi öncesinde kullanılan folik asit, oluşabilecek komplikasyonlar karşı koruyucu bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. B12 vitamini veya folat eksikliği olan kişilerde kolay yöntemlerle tedavi edilirken şiddetli olgularda herhangi bir annemin]]>
Bakır https://www.demireksikligi.gen.tr/bakir.html Thu, 29 Nov 2018 06:43:32 +0000 Bakır, Bakır, 1084 derecede eriyen, doğada birleşik ya da serbest bir şekilde bulunan, ısı ve elektriği iyi bir şekilde ileten ve yoğunluğu 8,95 olan elementtir. Bakırın dövülmesi kolaydır. Geçmişten günümüzde her tür Bakır, Bakır, 1084 derecede eriyen, doğada birleşik ya da serbest bir şekilde bulunan, ısı ve elektriği iyi bir şekilde ileten ve yoğunluğu 8,95 olan elementtir. Bakırın dövülmesi kolaydır. Geçmişten günümüzde her türlü işlerde kullanılan bakır, kızıl renkli element olarak da bilinir. Bakır rengi, kızıla yakın kahverengi şeklindedir. Bakır, elektrik iletkenliği ile elektronik ve elektrik sektöründe, soğutma sistemlerinde, ısı iletkenliğinde kullanılmasının yanında paslanmaz özelliğinden dolayı ise kaplama malzemesi olarak kullanılır. Bakır genel olarak kaynak işlerinde metalurji ve bronz üretiminde de önemli bir konumda yer alır. Geçmişten günümüze bakırın farklı alanlarda kullanılması ile birlikte özellikle sanayinin temel ham maddeler arasında olan metallerden biridir. 

Bakırın doğada kullanış şekilleri nasıldır

Doğadan genellikle sülfürlü, oksitli ve kompleks halde ve az olarak da nabit olarak yer alır. Bakırın doğadan farklı olarak organ etlerinde, fındıkta, tohumlarda ve kabuklu deniz ürünlerinde yer alır. Bütün tahıl ürünleri ile birlikte buğday kepeğininde bakır yönüyle zengindir. Bitkilerin yetiştirdiği topraklardaki mineral miktarının değişiklik gösterdiğinden bitkilerde bulunan bakır miktarında da değişiklikler mevcuttur. İnsanların günlük bakır ihtiyacı 1,15 miligram olarak belirlenmiştir. Bakır için tavsiye edilen günlük miktar bakır eksikliğine önlemek için önemlidir ve bu değer boşaltım ve dolum çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Bakır insanlar tarafından farklı şekilde kullanılmaktadır. Günlük yaşamlarında süs eşyası, mutfak malzemeleri yapımında, silah ve el sanatlarında kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan en çok ikinci metaldir. Gelişmiş ülkelerde ortalama kişi başına yıllık bakır tüketimi 10 kilogram civarındadır. Bu rakam az gelişmiş ülkelerde 2 kilogram olarak görülür. Bakır yerine alüminyum plastik ve fiber optik gibi malzemeler kullanılmıştır. Fakat bakıra yönelişte azalma olmamıştır. Bakıra olan ilgi sürekli artmıştır

Bakır etkileri

 • Bakır, demirin beslenmesi için yeterli metaldir.Çünkü bakır, demir metabolizmasının ve kan hücrelerinin oluşması için gereklidir. Anemi, bakır eksikliğinin bir göstergesidir. Bakır elementinden yetersiz beslenen hayvanların ciğerlerinde demir birikimi oluşur. yani kemik iliğinde kan hücrelerinin oluşması ve demirin taşınması bakır elementi ile sağlanır.
 • Çinkonun 50 mg ve daha fazla miktarda alımı, bakır eksikliğine neden olur.. Yüksek çinko alımı, metalitoyanın sentezini arttırarak bu proteinin bazı metalleri bağlamasını onları bağırsak içerisinde tutmasını ve emilmesini engeller. Metalotiyanın proteininin bakıra duyduğu ilgi, çinkoya duyduğu ilgiden daha fazladır. Aşırı çinko alımı bağırsaklarda bakır apsopsiyonunun azalmasına yol açar.
 • Molibdenin bakır emilimi üzerinde antagonistik olarak etkisi vardır.

Bakır vücuttaki görevleri

Bakır bazı gerekli enzimlerin yapısında bulunan kritik ve fonksiyonel bir birleşimdir. Bu enzimler Kübro enzimler olarak bilinmektedir. Sitokrom c oksidaz enzimi bakıra bağlıdır. Bu da enerji üretiminde önemli rol oynamaktadır. Bu enzim moleküler oksijenin suya indirgenmesini arttırarak elektrik enerjisi üretir ve bu enerji mitokondri tarafından hayati enerji molekülü üretiminde kullanılır. Vücuttaki güçlü ve esnek bağ dokuların oluşması için gerekli elastiğin ve kolajenin karşı karşıya bağlanmaları için gerekli olan şey lisil oksidazdır. Lisil oksidaz enzimi, kalpteki bağ dokuları ile kan taşıyıcıları arasında bir bütünlük sağlanmasına yardımcı olur. Kemik oluşumunda etkili rol oynar. Krom içeren seruloplazmin ve feroksidaz yüksetlme kapasitesine sahiptir. Demiri depolardan diğer bölgelere düzenli taşınımı bakır eksikliği ile bozulmaktadır. Bu da bakırın demir metabolizması üzerinde etkisini ortaya koyar. Beyin ve sinir sistemlerinin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için Bakıra bağlı enzimler tarafından izlenmesi gerekir. 

Bakır eksikliği

Klinik bakımdan bakır eksikliği, tam tespit edilmemi]]> Gebelikte Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/gebelikte-demir-eksikligi.html Thu, 29 Nov 2018 08:04:31 +0000 Gebelikte demir eksikliği, toplumda etkili olan kansızlığın en önemli sebebi olan demir eksikliği, gebelik döneminde de kansızlık sebeplerinden biridir. Demir eksikliği vücutta demirin az alınmasından ya da vücuttak Gebelikte demir eksikliği, toplumda etkili olan kansızlığın en önemli sebebi olan demir eksikliği, gebelik döneminde de kansızlık sebeplerinden biridir. Demir eksikliği vücutta demirin az alınmasından ya da vücuttaki kan kaybı yüzünden demir atımının olmasından kaynaklanır. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin içinde bulunan demir, kanama olduğu zaman kaybedilir. Kadınlarda adet kanamasında bile aşırılık olursa, mide ve bağırsak hastalıklarındaki kanamalarda demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmesi söz konusu olabilir. Kanama dışında besinlerle yeteri kadar demir alınmaması da demir eksikliğinin önemli bir sebebidir. Gebe kadınlardaki demir gereksinimi normal kişilere göre daha fazladır. Bu yüzden kadınların dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermesi gerekir. Bunun yanında uzmanlar gebelerin demir hapı kullanmasını da tavsiye eder.

Demir eksikliğinin sebepleri

 • Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni
 • Kahve ve çay gibi içeceklerin fazla tüketilmesi ve bu içeceklerin yemeğin üstüne içilmesi halinde
 • Beslenmede fazla miktarda kalsiyum alınması halinde, demir emilimi azalır
 • Et tüketiminin az olması
 • Bağırsak ve mide sorunlarından dolayı kan kaybı olması

Bağırsak parazitleri demir eksikliğine neden olabilir. Bu yüzden demir bakımından zengin olan yumurta, pekmez, kırmızı et, tavuk, kuru üzüm, yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, fındık gibi kuruyemişler tüketilmelidir. Demir emilimini arttıran C vitamini alımına özen gösterilmeli, emilimi azaltan kalsiyumlu besinlerin tüketimini de dikkat edilmelidir.

Gebelikte Demir Eksikliği

Gebelikte demir eksikliği belirtileri

 • Çabuk yorulma ve halsizlik
 • Sürekli uyku hali
 • İştahsızlık
 • Çarpıntı ve baş ağrısı
 • Kabızlık
 • Saç dökülmesi
 • Dilde ve ağız çevresinde çatlak, dilde atrofi

Demir eksikliği ileri dereceye ulaştığında ise; kulaklarda çınlama, anksiyete, kaşıntı, tırnaklarda incelme olması ve kaşık tırnak gelişimi, yutma güçlüğü çekilmesi, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi daha ciddi etkiler ortaya çıkar.

Gebelikte demir eksikliği için alınacak önlemler

Gebelikte ya da normal zamanda demir eksikliği olan bir kişide bunun demir içeren besinlerin tüketilmesiyle kapatılması olanaksızdır. Bu kişilerin mutlaka demir hapı kullanması gerekir. Bu süreçte demir içeren pekmez gibi besinlerin fazla tüketilmesi ise, kilo alma gibi olumsuz durumlara sebep olabilir. Besinlerden alınan demir vücutta tam olarak emilmez. Yaklaşık besinlerden % 20 oranında demir emilebilir. Bu yüzden doktorun önerisiyle demir hapı alınması ihmal edilmemelidir.

]]>
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligine-ne-iyi-gelir.html Fri, 30 Nov 2018 04:59:24 +0000 Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir, İnsan vücudunun, akciğerlerine veren oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element ''hemoglobin'' ismi verilen ve oksijen taşımakla yükümlü molekülün Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir, İnsan vücudunun, akciğerlerine veren oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element ''hemoglobin'' ismi verilen ve oksijen taşımakla yükümlü molekülün yapısında bulunmaktadır. Üstelik hemoglobin, kana  da kırmızı rengini veren bir proteindir. Demir eksikliği veya düşük hemoglobin düzeyleri genelde anemi (sebepleri, belirtileri ve tedavisi) bilinen durumuna yol açabilir.

Demir Eksikliği Sebepleri

Düşük kan demir düzeyi halsizlik, deride renk soluğu, yorgunluk, enerji düzeyleri tükenmiş ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine sebep olabilir. Bununla beraber otururken ani bir şekilde ayağa kalkıldığında düşük tansiyon, yavaşça azalan iştah, hafif antrenmanda dahi nefes darlığı, hemen  kırılan tırnak- saçve uykusuzluk en belirgin özellikleridir.

Kandaki demir eksikliği daha çok bebekler, yeni yürümeye başlayan çocuklar veya çocukların yanı sıra, kadınların adet döngüsü yada gebelik dönemlerinde görülebilir.Diyette demir alınımının az olması düşük kan hemoglobin düzeyinin en sık sebebidir. Demir, demir açısından zengin gıdalarının kaynakları türetilen bir diyet mineraldir. Demirden zengin besinlerin yeterli oranda alınmaması, düşük kan demir seviyelerine neden olabilir.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir

Ağır ve şiddetli adet kanaması, kadınlarda demir eksikliği sebep olabilir.

 Kan demir seviyesini artırmak için en iyi ve en basit yolu demir bakımından zengin gıdalar alınmasıdır. Tabiî ki demir düzeylerini artırmak için birçok bitkisel ilaçlar da vardır.

Demir Yönünden Zengin Besinler 

Demir yönünden zengin gıdalar ıspanak, pancar, soya fasulyesi, elma, badem, armut, domates, patates soyma, incir ve yonca filizidir. Vücudunuzun demir oranını artırmak için bu besinlerin her gün yaklaşık 5-7 adetinin bir kombinasyonu alınmalıdır. Bu besinlerin pişirmeden önce  alınması kişinin demir ihtiyacını karşılayacaktır. Pişirme yarı yarıya demiri tahrip eder. Eğer pişirilecekse yarı pişirme her zaman en etkili bir yöntemdir.

Demiri Arttırmak Icin Çeşitli Besinler

Demir açısından zengin, yüksek demir yafa kan oluşturma yeteneğine sahip pek çok bitki vardır. Ancak bunlar kullanılmadan önce -özellikle de devam eden bir ilacınız veya kronik bir rahatsızlığınız varsa- doktorunuza sorun.

 • Isırgan Otu(Urtica dioica)
 • Et 
 • Kelp 
 • Karahindiba Yaprakları
 • Kırmızı Yonca Çiçekleri & Dulavaratotu  Kökü
 • Kekik(Thymus serpyllum, Thymus vulgaris)
]]>
Kandaki Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/kandaki-demir-eksikligi.html Sat, 01 Dec 2018 04:04:37 +0000 Kandaki demir eksikliği aneminin bir çeşididir. Demir eksikliği anemisi vücudunuzda yeterlidir demirin bulunmamasından kaynaklanan, sık sık görülen ve basit iyileştirme edilebilen bir kansızlık türüdür. Demir düzeyleri Kandaki demir eksikliği aneminin bir çeşididir. Demir eksikliği anemisi vücudunuzda yeterlidir demirin bulunmamasından kaynaklanan, sık sık görülen ve basit iyileştirme edilebilen bir kansızlık türüdür. Demir düzeylerinin az meydana gelmesinin sebebi çoğunlukla kan kaybı, kötü beslenme veya besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizliktir.  
  
Demir eksikliği anemisi sık sık görülen bir kansızlık türüdür." Kansızlık " terimi çoğunlukla kanın içindeki alyuvar sayısının normalden az olduğu bir hali ifade eder. Eritrositler vücudunuza oksijen taşır, karbondioksiti  atılmak üzere akciğerlere götürür. Anemi bununla birlikte alyuvarlarınız yeterlidir hemoglobin içermediğinde de meydana çıkabilir. Hemoglobin, vücuda oksijen taşıyan ve alyuvarlarda yer alan demirden çok fazla miktarda içeren proteindir.

Demir eksikliği anemisi çoğunlukla vücudunuzun sağlıklı alyuvar imalatı amaçlı yeterlidir demire sahip meydana gelmediği durumlarda vakit içerisinde gelişir. Yeterlidir demir olmadığında, vücudunuz depoladığı demiri kullanmaya başlar. Az bir zaman ardından da depolanmış demir tüketilmiş olur manasına gelir. Depo edilmiş olan demir tükenince vücudunuz daha az alyuvar inşa etmeye başlar. Ürettiği alyuvarlarda normalden daha az hemoglobin bulunur. Demir eksikliği anemisi halsizlik, kendisini yorgun ve bitkin hissetme, soluk darlığı, göğüs ağrısı ve diğer bulgulara sürükleyebilir. Ağır demir eksikliği anemisi kalp meselelerine, enfeksiyonlara, çocuklarda büyüme ve gelişim ile alakalı problemlere ve diğer komplikasyonlara yöntem açabilir. Demir eksikliği anemisi riski en fazla miktarda olanlar içinde bebekler, minik çocuklar, bayanlar ve iç uzuvlarında kanama meydana gelen yetişkinler yer alır.  
  
Kandaki Demir Eksikliği
Genel Görünüm 
 
Demir eksikliği anemisi çoğunlukla muvaffakiyet ile iyileştirme edilebilir. İyileştirme durumun nedenine ve ağırlığına bağlıdır. Tedavi metodunda beslenmenizde fark, ilaçlar ve cerrahi teşebbüs yer alabilir. Ağır demir eksikliği anemisinde hastanede iyileştirme, kan nakli, demir enjeksiyonları veya damar içi demir rehabilitasyonu gerekebilir.  

Demir Eksikliği Anemisi Niçin Oluşur  
 
Vücudunuzda yeterlidir demir bulunmaması demir eksikliği anemisine yöntem açar. Demir eksikliği çoğunlukla kan kaybı, kötü diyet veya yediğiniz gıdalardaki demirin olması gerektiği kadar emilememesine bağlıdır.  
  
Kan Kaybı 
 
Kan kaybedildiğinde demir kaybı oluşuyor demektir. Vücudunuzda kaybolan demiri mahalline koyacak denli yeterlidir demir depolanmamışsa demir eksikliği anemisi meydana gelir. Kadınlarda demir düzeylerinin düşüklüğünün nedenleri, menstruasyon kanamalarının uzunca sürmesi, fazla miktarda olması veya rahimdeki myom adı verilen selim urlardaki kanama olabilir. Doğum esnasında oluşan kan kaybı da kadınlardaki azalmış demir seviyelerinin bir başka sebebidir.

İç kanamaların birtakım nedenleri şunlardır: 

Kanayan bir ülser,  barsak polipi veya kalın barsak kanseri, Aspirinin veya steroid olmamış inflamasyon önleyiciler benzeri diğer ağrı kesicilerin mesela ibuprofen ve naproksen itinalı kullanımı neden olabilir.
  
Kötü Beslenme 
 
En iyi demir kaynağı meydana gelen gıdalar et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve demirle zenginleştirilen ( içerisine demir katılan )  besinlerdir. Bu gıdaları itinalı genel olarak tüketmiyorsanız veya demir desteği almıyorsanız sizde demir eksikliği anemisi gelişmesi olasılığı daha fazladır.  
  
Yeterli Demir Emiliminin Yapılamaması 
 
Beslenmenizde yeteri denli demir olsa bile vücudunuz bunu tam genel olarak absorbe edemeyebilir yani ememeyebilir. Bu geçirilmiş bir bağırsak ameliyatına veya]]> Hamilelikte Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/hamilelikte-demir-eksikligi.html Sat, 01 Dec 2018 13:02:30 +0000 Hamilelikte demir eksikliği, demir eksikliği normal zamanlarda olduğu gibi hamilelik döneminde de anemi hastalığının en sık görülen nedenlerindendir. Demir eksikliği iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ya Hamilelikte demir eksikliği, demir eksikliği normal zamanlarda olduğu gibi hamilelik döneminde de anemi hastalığının en sık görülen nedenlerindendir. Demir eksikliği iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ya demir emilimi azdır ya da kan kaybı nedeniyle vücuttan demir atılıyordur. Demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglabin içerisinde bulunur. Dolayısı vücutta yaşanan tüm kanamalarda demir kaybı yaşanabilir. Kadınlarda her ay düzenli olarak yaşanan adet kanamalarında aşırı kan kaybı yaşanmadığı için demir eksikliği anemisi yaşanma olasılığı oldukça azdır. Fakat adet kanamaları çok şiddetli yaşanıyorsa bu durum demir eksikliği anemisine yol açabilir. Vücuda alınan besinlerle demir ihtiyacı yeteri kadar karşılanmadığında da demir eksikliği yaşanabilir. Hamilelik döneminde vücut normal dönemlerden daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bu nedenle hamilelik döneminde demir bakımından zengin gıdalar ile beslenmek ve demir eksikliği yaşamamak gerekir. Bazı gebeler demir bakımından zengin bir beslenme programı ile beslense bile demir eksikliği yaşayabilir. Bu durumlarda hamilelik döneminde demir ilacı takviyesi önerilebilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Nedenleri

 • Dengesiz ve demir bakımından zayıf bir beslenme programı
 • Çok fazla çay ve kahve tüketimi, tüketilen besinler ile vücuda alınan demirin emilimini azaltabilir. Bu nedenle özellikle yemeklerden hemen sonra çay ve kahve tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Süt ve süt ürünleri demir emilimini azaltacağından dolayı aşırı tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Et yönünden zayıf bir beslenme programı yine demir eksikliğine yol açabilir.
 • Mide ve bağırsaklar ile alakalı hastalıklar nedeniyle yaşanan kan kaybı demir eksikliğine yol açabilir.
 • Bağırsaklarda parazit oluşumunu demir eksikliği nedenleri arasındadır.

Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri

 • Çabuk yorulma
 • Halsizlik
 • İştah kaybı
 • Çarpıntı
 • Sürekli uyuma isteği
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • Saç dökülmesi
 • Dil ve ağız içinde çatlakların oluşması
 • Tırnaklarda incelme
 • Anksiyete
 • Kulaklarda çınlama hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Yutkunma güçlüğü

Hamilelikte Demir Eksikliği Tedavisi

Hamilelik döneminde demir eksikliği teşhisi koyulan bir hasta demir yönünden zengin gıdaları tüketerek demir açığını kapatamaz. Bu gibi durumlarda anne adayına demir takviyeleri ve ilaçları verilir. Örneğin, pekmez tarzı demir bakımından zengin gıdaları aşırı ve bilinçsiz tüketmez eksikliği kapatmak yerine zararlı olabilir. Bu şekilde beslenme aşırı kalori ve kilo alımına neden olabileceğinden anne için zararlı olabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelik döneminde önerilen demir ilacı gebeliği 3. ayından itibaren başlanır. İlaç kullanımı ile kansızlık yani anemi hastalığının gelişimi önlenir. Bazı vakalarda ise oluşan kansızlığın tedavisi için reçete edilir. Kullanılan demir ilaçları şurup ya da tablet şeklinde olabilir ve her iki versiyonda gebelik döneminde kullanım için uygundur. Önemli olan ayrıntı doktorun uygun gördüğü dozda kullanmaktır.

Hangi Besinlerde Demir Daha Fazladır

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Pekmez
 • Yumurta
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Baklagiller
 • Kuru üzüm, kuru kayısı
 • Fındık ve fıstık
]]>
Demir Eksikliği Nasıl Giderilir https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligi-nasil-giderilir.html Sun, 02 Dec 2018 08:00:48 +0000 Demir eksikliği nasıl giderilir sorusu beslenme yöntemiyle yakından ilgilidir. İnsan vücudunun, akciğerlere iştirak eden oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi amaçlı demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element hemoglobin is Demir eksikliği nasıl giderilir sorusu beslenme yöntemiyle yakından ilgilidir. İnsan vücudunun, akciğerlere iştirak eden oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi amaçlı demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element hemoglobin ismi verilen ve oksijen taşımakla yükümlü molekülün yapısında yer alır. Bununla birlikte hemoglobin, kana kırmızı rengini verici bir proteindir. Demir eksikliği veya az hemoglobin düzeyleri yaygın olarak kansızlık  ( sebepleri, belirtileri, rehabilitasyonu ) malum durumuna yöntem açabilir.

Yani, biz kanda demir minerali seviyesini artırılması hakkındaki problemin cevabını ararken esasen kan hemoglobin seviyesini arttırmanın yöntemlerini arıyoruzdur. Kan demir seviyesini çoğaltmak amaçlı çok gösterişli birtakım ev ve nebati ilaçlar bulunmaktadır. Ama daha önce kanın içindeki demir eksikliğinin sebeplerini bilmek gereklidir.

Demir seviyesi düşüklüğü nedenleri

Az kan demir seviyeyi (demir eksikliği) yorgunluk, deride solukluk, halsizlik, enerji düzeyleri tükenmiş ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine sürükleyebilir. ek olarak otururken ayağa kalkıldığında az tansiyon, azalan iştah, belli belirsiz antrenmanda bile soluk darlığı, hızlı kırılan tırnak- saç ve uykusuzluk genel belirtilerdir. Kandaki demir eksikliği daha sık sık bebekler, yepyeni yürümeye başlayan çocuklar, çocukların yanı sıra, kadınların adet (regl) döngüsü veya hamilelik dönemlerinde görülebilir. Genel olarak, kanın içindeki demir eksikliğinin sebepleri şu şekilde sıralanabilir. Diyette demir alınımının verimsiz olması az kan hemoglobin seviyesinin en sık sık nedenidir. Demir, demir yönünden servet sahibi olan gıdalarının kaynakları türetilen bir perhiz mineraldir. Demirden servet sahibi olan besinlerin yeterlidir kadar alınmaması, az kan demir düzeylerine yöntem açabilir. Ağır ve şiddetli adet (regl) kanaması, kadınlarda demir eksikliği sürükleyebilir. Aybaşı sorunlarında demir seviyesinin yönetilmesi çok önemlidir.  

Demir Eksikliği Nasıl Giderilir
Demir eksikliğini giderici özelliği olan besinler

Pancar: pancar suyu, elma suyu ve bal ile bir karışım inşa edilerek alınabilir. Bu, beta karoten ve demir muhtevası açısından fevkalade dayanak sağlar.

Muz: Olgunlaşmış muz en servet sahibi olan demir kaynaklarından biridir. Kan hemoglobin üretimini teşvik etmek amaçlı günde iki defa bal ile muz alınız.

C vitamini fazla olan gıdalar: Bu vitamin, vücuttaki demirin emilimini çoğaltmak amaçlı etkilidir. Böylelikle, az hemoglobin düzeyleri meydana gelen kişilerin diyetlerine daha çok miktarda C vitamini eklenmelidir. C vitaminini fazla oranda içeren gıdalar yemiş ve sebzelerdir. Bununla birlikte frenk üzümü, guava, çilek, limon, portakal, kivi, mandalina, greyfurt, ahududu, lychees(Litchi chinensis=kral meyvesi), nektarin, şeftali ve mango sıralanabilir. C vitamini içeren biber servet sahibi olan sebzeler, bahar yeşillikleri, brüksel lahanası, brokoli, kıvırcık lahana, kabak, bezelye, karnabahar, domates, yeşil lahana, patates vb. sebzelerdir.

Bal: Bal kanın içindeki demir düzeyini çoğaltmak amaçlı harika bir çözümdür. Bal manganez, bakır ve demir benzeri mineraller açısından servet sahibi olan olduğu benzeri kanın içindeki hemoglobini artırır.
]]>
Demir Vitamini Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-vitamini-eksikligi.html Mon, 03 Dec 2018 04:42:58 +0000 D Vitamini Eksikliği, D vitamini, yağda eriyen vitaminler arasındadır ve uygun biyolojik ortamda sentezlenebilirler. En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemikler üzerinedir. Son yıllarda, D vitamini eksikliği ve y D Vitamini Eksikliği, D vitamini, yağda eriyen vitaminler arasındadır ve uygun biyolojik ortamda sentezlenebilirler. En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemikler üzerinedir. Son yıllarda, D vitamini eksikliği ve yetersizliğinden dolayı, kanserler, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendromlar, enfeksiyon hastalıklarının dahil olduğu bir çok kronik hastalıklarla ilişki içinde olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda D vitamini eksikliği düşme ve kırıklar için tanımlanmış bir risk faktörüdür. D vitamini eksikliği günümüzde artık küresel bir salgın olarak kabul ediliyor. 

D Vitamini Ne İşe Yarar

D vitamininin en önemli faydası kemik sağlığını korumasıdır. Bağırsaklarımızda Kalsiyumun daha çok emilmesini sağlar ve kemiklere güç verir. D vitamini eksildiğinde vücut besinlerdeki kalsiyumun ancak yüzde onu ile on beşini alabilir. Normal şartlarda bu oran yüzde otuz ve kırk civarındadır. Eksikliği çocuklarda Raşitizme, yetişkinlerde ise kemik yumuşaması hastalıklarının görülmesine sebep olur. Gelişmiş olan ülkelerde bu iki hastalığa çok nadiren rastlanır. Ancak halk arasında kemik erimesi olarak bilinen kemik hastalığının yükselişte olduğu söylenebilir. D vitamini vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı güçlendirir ve gribe karşı korur.

D Vitamini Eksikliği Hangi Sorunlara Sebep Olur

D vitamini vücutta düşük olduğunda kemiklerde depolanan Kalsiyumun da düşmesine yol açar. Bunun sonucunda kemiklerde kırılma riski de artar. İnsanların tarlalarda, çiftliklerde, bahçelerde çalıştıkları eski zamanlarda D vitamini eksikliğinin nadiren rastlanan bir durum olduğu görülmektedir. Ofis hayatı ile daha yaygın bir problem haline gelmiştir. Bağırsak hastalıkları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da D vitamini eksikliğine yol açabilir. Bazı ilaçların D vitamini üzerinde olumsuz etkisi görülebilir. Her şeyin normal seyrettiği, sağlıklı insanlarda dahi yaşın ilerlemesiyle birlikte D vitamini eksikliği riski artar.

D vitamini eksikliğinin risk oluşturduğu sağlık sorunları:

Osteoporoz ve kemik erimesi, kas ve sinir sistemi, kalp ve damar hastalıkları, prostat kanseri, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, romatoid artrit kireçlenme, parkinson hastalığı, depresyon, Alzheimer hastalığı, kronik halsizlik, sedef hastalığı, kronik ağrı, fibromiyaloji, diş eti hastalıkları, gut hastalığı...

D Vitamini Eksikliğinde Rol Oynayan Faktörler

Yaşanılan Yer: Ekvatora uzak bölgelere, D vitamini için gerekli olan güneş ışınları, kış aylarında daha az ulaşmaya başlar.Günlerin kısalmaya başlaması ve vücudun büyük kısmının giysilerle kapatılması da D vitamini açısından bir dezavantajdır.

Hava Kirliliği: Fosil yakıt gibi havaya salınan bazı karbon gazları UVB ışınlarını tutarak D vitaminin oluşmasına engel olurlar.

Güneş Kremleri: Güneş kremleri de UVB ışınlarını engelleyerek D vitamini üretimine engel olur.

Yaş: İnsanlarda yaş ilerledikçe vücudun D vitamini üretme kapasitesinde azalma görülür.

Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları: Bu iki organ D vitamini üretiminde kilit rol oynar. Karaciğer ve böbreklerdeki rahatsızlıklar D vitamini eksikliğine sebep olur.

Sindirim Sistemi Hastalıkları, Koyu ten rengi, obezite hastalıkları da D vitamini eksikliğine neden olan hastalıklardır. 

Demir Vitamini EksikliğiD Vitamini Eksikliği Belirtileri 

Kısa dönemli D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

D vitamini eksikliğinde aşağıdaki  belirtileri ortaya çıkabilir.

Depresyon

Depresyon çok şiddetli olmayabilir ,daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun sebebi, beyinde üretilen  serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Bu alanda yapılmış çalışmalarda biri;2006 yılında 80 yetişkin insanın katı]]> Yetişkinlerde Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/yetiskinlerde-demir-eksikligi.html Mon, 03 Dec 2018 14:39:10 +0000 Yetişkinlerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği, kansızlığın yani aneminin en sık görülen şeklidir ve bu eksiklik, günlük demir ihtiyacımızın karşılanmamış olması durumunda meydana gelmektedir. Demir eksikliği, gene Yetişkinlerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği, kansızlığın yani aneminin en sık görülen şeklidir ve bu eksiklik, günlük demir ihtiyacımızın karşılanmamış olması durumunda meydana gelmektedir. Demir eksikliği, genellikle kadınlarda, özellikle de, hamile olan kadınlarda daha fazla görülmenin yanı sıra, erkeklerde ise, kadınlara kıyasla daha az demir kesikliği görülmektedir. Yetişkin insanlarda, demir eksikliği başka hastalıkların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.

Yetişkin kişilerde demir eksikliği bazen yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzun demir ihtiyacını karşılamıyor olması, bazen de vücudumuzdaki demir emiliminin yetersiz olması durumunda anemi durumu ortaya çıkabilmektedir. Yine şekilde,  vücut depolarımızda bulunan demirin tüketilmesi durumunda da anemi ortaya çıkmakta ve beraberinde çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir. Yetişkin insanlarda demir eksikli çoğunlukla kan kaybedilmesi ile de gelişmektedir.

Yetişkinlerde Demir Eksikliği Tedavi Yolları:

Demir eksikliği genellikle yanlış beslenen, doktor kontrolü dışında diyet yapan, stresli bir yaşam temposu içinde olan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Ayrıca, adet döneminin yoğun kanamalı bir şekilde olması ve hamilelik durumunda oluşmaktadır.

Yetişkinlerde Demir Eksikliği

Yetişkin kişilerde demir eksikliğinin en belirgin özellikleri ise, sürekli olarak halsizlik ve çabuk yorgun düşme, kişinin nefes darlığı çekmesi, ara ara durup tekrar eden kulak çınlamaları, baş dönmesi, büyük tuvaletini yapamama, iştah kesilmesi ve ten renginin normalden daha soluk olmasıdır.

Yetişkin insanlarda demir eksikliğinin tedavi için kan yapan, yumurta sarısı, kırmızı et, pekmez gibi yiyeceklerden faydalanılabilinir. Ancak, bunların sonuç vermemesi durumunda bir doktora başvurulması ve doktorun vereceği çeşitli ilaçların kullanılarak bu açığın kapatılması gerekmektedir. İlaç tedavisi demir eksikliğinin giderilmesinde çoğunlukla olumlu sonuç vermektedir. 

]]> İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-demir-eksikligi.html Mon, 03 Dec 2018 15:44:29 +0000 İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği, Prof. Dr. İbrahin Saraçoğlu demie eksikliği ve demir eksikliğine iyi gelen bitkisel ürünleri açıklamaktadır. İbrahim Saraçoğlu' nun  demir eksikliğine iyi gelen kürlerini açıklıyoru İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği, Prof. Dr. İbrahin Saraçoğlu demie eksikliği ve demir eksikliğine iyi gelen bitkisel ürünleri açıklamaktadır. İbrahim Saraçoğlu' nun  demir eksikliğine iyi gelen kürlerini açıklıyoruz.

Kereviz-Ispanak Kürü: Kansızlığa karşı kereviz-ıspanak kürünü uyguladığınız zamanlarda çikolatadan ve aşırı tatlı tüketiminden kesinlikle ara verilmelidir. Günde bir bardaktan fazla çay ve kahve içmemeye dikkat ediniz. Kereviz-ıspanak kürünü uygularken gün içerisinde zengin C-vitamini içeren sebze veya meyveleri tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Eğer sigara içme alışkanlığınız bulunuyorsa unutmamalısınız ki sigara vücudunuzdaki C-vitaminini önemli ölçüde yok etmektedir. Demirin bağırsaklarda emilmesinde C-vitamini mühimdir. Çünkü C-vitamini demirin vücudumuz tarafından emilmesine destek olan bir özelliği bulunmaktadır.

Kür için kullanılacak olan malzeme:

 •  250 gram kadar taze ıspanak 
 •  200 gram kadar kabuğu soyulmuş kerevizdir. 

Kaynamakta olan bir litre suyun içine 200 gram kadar ince dilimlenmiş kerevizi ekleyiniz ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte on dakika kadar haşlayabilirsiniz. On dakika tamamlandıktan sonra üstüne 250 gram kadar ıspanağı ekleyerek ve yine ağzı kapalı olarak beş dakika daha haşlamaya devam etmelisiniz. Daha sonra demlenmeye bırakınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu temiz bir cam şişe de saklayabilirsiniz. Sabah kahvaltı yapmadan yada kahvaltıdan bir saat sonra bir su bardağı içilir. Akşam aç karnına veya akşam yemeğinden bir saat sonra bir su bardağı tüketilebilir. Onbeş gün sonra sabah ve akşam içimleriyle gün atlamadan kür tüketilmelidir. Onbeş gün sonra on gün bırakılmalıdır. On gün aradan sonra aynı şekilde tekrar sabah ve akşam olmak üzere onbeş gün içilmeye devam edilmelidir Tamamında otuz günlük uygulamayla kür bitirilmiş olur.

200 gram kadar kerevizin yumrularının yerine kerevizin yalnızca taze ve yeşil kalan kısımlarını ve saplarını da küre ilave edebilirsiniz. Üç adet saplı (dallı ve yapraklı kısımları, yaklaşık 150 gram kadar ) kereviz yeterli olabilir. Bu sayede haşlama süresi üç dakikadır. Üç dakika bittikten sonra 200 gram kadar ıspanak eklenerek beş dakika daha haşlamaya devam edilir. Biraz soğuduktan sonra süzülür ve temiz bir cam şişede muhafaza edilir. Tüketim şekli yukarıda belirtildiği gibi olabilir.

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği

Kerevizi çoğu zaman semt pazarlarında bulmak mümkün olmayabilir. Fakat, son yıllarda süpermarketlerde dondurulmuş olarak hem taze ıspanağı hem de taze kerevizi temin etmek mümkündür. Kereviz-ıspanak kürü için derin dondurulmuş bu sebzeleri de aynı amaçla tüketebilirsiniz. Etkisi değişmemektedir.

Süpermarketlerden temin ettiğiniz derin dondurulmuş ıspanak yada kerevizi aynı biçimde buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde yada buzluğunda korumak zorundasınız. İhtiyacınız olan miktarı temin ettikten sonra fazla bekletmeden tekrar derin dondurucunuza yada buzdolabınızın buzluk yerine saklamak zorundasınız. Çünkü derin dondurulmuş sebzeler şoklanarak koruma altına alındığından, buzdolabınızın normal bölmelerinde en fazla iki gün içerisinde tazeliğini ve tedavi edici gücünü kaybetmektedir.

Kereviz-ıspanak kürünün onbeş gün müddetle ara vermeden uygulanması gerekir. Bu nedenle tedbirinizi önceden alarak yeteri kadar taze ıspanağı ve taze kerevizi tedarik etmeniz gerektiğini unutmayınız. Kullandığınız şişeyi mutlaka buzdolabında koruma altına alınız. Hazırlanan miktar iki günlüktür. Şişenin içinde geriye kalanın ertesi gün kullanmak için buzdolabında korunması gerekir. Hiçbir zaman bir litreden fazla hazırlamayınız. Çünkü hazırlanan ıspanak-kereviz karışımı 48 saatten fazla dayanmaz ve tedavi edici özelliğini de önemli ölçüde kaybeder.

Demirin vücudumuz tarafından en çok bulunduğu besinler arasında et %10-%20 ile birinci sırada bulunmaktadır. Bi]]> Vücutta Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/vucutta-demir-eksikligi.html Tue, 04 Dec 2018 08:45:30 +0000 Vücutta Demir Eksikliği, yaşanması kişiyi rahatsız etmektedir. Sürekli bir şekilde tökezleme yaşanmaktadır. Geňellikle demir eksikliğinden dolayı oluşan halsizlikden dolayı genelde kişiler hiçbir iş yapamayıp sürekli Vücutta Demir Eksikliği, yaşanması kişiyi rahatsız etmektedir. Sürekli bir şekilde tökezleme yaşanmaktadır. Geňellikle demir eksikliğinden dolayı oluşan halsizlikden dolayı genelde kişiler hiçbir iş yapamayıp sürekli her durumda yenik düşmektedir. Kısacası demir eksikliği yaşanmaması için kişiler yemekleri icmelerine oldukça dikkat etmelidirler. Yanı demir eksikliğini gidermek için meyve ve sebze tüketilmesi gerekmektedir. Vücudun demir mineraline olan ihtiyacının artması yada gıdalardan alınan demirin vücut tarafında iyi işlenememesinden dolayı görülen demir eksikliği aneminin başlıca nedeni olmaktadır. Kan ile birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin  üretiminde kullanılan demir mineralinin yeterli düzeyde olmayışı bu hücrelerin üretimini olumsuz olarak etkilemektedir ve bir süre sonra hücre sayısının azalmasına yol açmaktadır. Organlara ve diğer dokulara kan ile birlikte taşınan oksijen miktarıda azalmaktadır. Oksijen azaldığı sürece organlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememeye başlamaktadır ve işte bu noktadan itibaren demir eksikliği belirtileri başlamaktadır. Demir eksikliği yüzünden kişi özellikle kışın çok sıkıntı yaşamaktadır. Vücutta demir eksikliği oluşması ile günlük aktiviteler yapılamayacak kadar güçleşir. Hafif şekilde başlayan belirtiler ise vücudun demir mineraline ihtiyacı arttıkça ve demir eksikliği anemiye dönmeye başladığında şiddetlenmektedir. Ayrıca halsizlik de oluşmaktadır. Nedeninin tam olarak belirlenemeyen halsizlik, aşırı yorgunluk ve enerji azlığı demir eksikliğinin en sık görülen belirtisi olmaktadır. 


Konsantrasyon eksikliği, sinirlilik durumu ve halsizliğe eşlik eden diğer belirtilerde olmaktadır. Vücutta ki demir eksikliği yüzünden kişilerin yüzünde ve vücudunda soluk görülür ve kendi cilt rengi olmadığı görülür. Dudaklar, ağız içi ve diş etlerinin rengi soluk oluşabilir, normalin dışında olduğu gibi kırmızı görünmeyebilmektedir. Demir eksikliğinde genellikle kişiler nefes darlığı yaşamaktadır. Her ne kadar sık ve bol bir şekilde nefes alınırsa alınsın yinede demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır ki nefese daha fazla ihtiyaç duyulur. Birde vücutta oluşan çarpıntılar demir eksikliğinden kaynaklanmaktada olabilir bu nedenle her hangi bir yürüyüş sonrasında fazlaca çarpıntı yaşanabilir. Genellikle çocuklarda oluşan demir eksikliği yüzünden toprağa ve yenilmeyecek şeyleri yeme isteği fazla şekilde oluşmaktadır. Bayanlarda çok olmak üzere demir eksikliği yüzünden kişilerin en çok karşılaştığı durum saç dökülmesi olmaktır. Saçın dökülmesi kişilerin vücudunda demir eksikliği olduğu belirtisi gerçeğini göstermektedir. Fakat kişiler bunu çok bilmemektedir.

Vücutta Demir Eksikliği
Vücutta demir eksikliği belirtileri ise şöyledir:
 • Zayıflayan ve kırılgan tırnaklar 
 • Özellikle çocuklarda görülen iştah azalması
 •  Soğuk ve ısınmayan el ve ayaklar 
 • Baş dönmesi 
 • Bacaklarda sürekli olarak karıncalanma hissi
 • Dil ağrısı, dilin şişmesi 
 • Baş ağrısı yaşanması
Bu gibi durumların yaşanması vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır fakat giderilmesi için en kısa sürede bir uzman doktor tarafından kontrol olunması gerekmektedir.
]]> Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 04:18:22 +0000 Demir eksikliği, vücudun demir mineraline duyduğu ihtiyacın artması ya da tüketilen besinler tarafından vücuda alınan demirin gerektiği gibi işlenememesi nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği kansızlık yani anemi Demir eksikliği, vücudun demir mineraline duyduğu ihtiyacın artması ya da tüketilen besinler tarafından vücuda alınan demirin gerektiği gibi işlenememesi nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği kansızlık yani anemi hastalığının başlıca nedenlerindendir. Demir, kan ile birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan kan hücrelerinin üretiminde kullanılan önemli bir mineraldir. Vücutta yeteri kadar demirin olmaması kan hücrelerinin üretimini olumsuz yönde etkiler ve zamanla hücre sayısında azalma yaşanır. Hücre sayısı azaldıkça hücre ve dokulara taşınan oksijen oranı azalır. Bu durumda organlar fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getiremez. Vücut bu aşamaya ulaştığında demir eksikliği belirtileri yaşanmaya başlar.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği belirtileri kırmızı kan hücre sayısının ne düzeyde azaldığına bağlı olarak farklı şekillerde seyredebilir. Bazen hafif belirtiler ortaya çıkarken bazen günlük aktiviteleri olumsuz yönde etkileyecek belirtiler yaşanabilir. Belirtiler vücudun demire ihtiyacı arttıkça ve demir eksikliği kansızlık yani anemiye dönüştükçe ortaya çıkan şikayetler şiddetlenebilir.

Halsizlik: Demir eksikliğinde en sık rastlanan belirti halsizliktir. Kişi demir eksikliği nedeniyle aşırı yorgunluk ve enerji azlığı yaşayabilir. Dokulara ulaşan oksijen miktarı azaldıkça vücut yeteri kadar enerji üretemez ve vücut doğal olarak halsiz ve güçsüz düşer.

Solgun Cilt: Demir eksikliği nedeniyle yaşanan kan hücresi azlığı cildin soluk bir görünüm almasına neden olur. Dudaklar, dişetleri ve ağız içi normalden daha soluk olabilir.

Çarpıntı: Ara ara yaşanan kalp çarpıntısı demir eksikliği nedeniyle yaşanıyor olabilir. Kalp dokuları demir eksikliği nedeniyle oksijen ihtiyacını karşılayamadığı için normal hızından daha fazla çalışır ve dolayısı ile çarpıntı yaşanabilir.

Yenmemesi Gereken Şeyleri Yeme İsteği: Tıpta pika olarak tanımlanan yenmez şeylere karşı aşırı istek hissi demir eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Daha çok çocuklarda görülen bir durumdur.

Kaygı Hissi: Vücutta yaşanan demir eksikliği nedeniyle kanda yaşanan oksijen azlığı sinir sistemini olumsuz etkiler. Beraberinde kaygı ve sinirlilik hali yaşanabilir.

Saç Dökülmesi: Demir eksikliği anemiye dönüştüğünde ciddi anlamda saç dökülmesine yol açabilir. Vücutta azalan oksijen oranı nedeniyle saç köklerine yeteri kadar oksijen gitmez ve bu durumda saç dökülmesi yaşanır.

Demir Eksikliği

Konsantrasyon Eksikliği: Beyin hücrelerinin fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan demir yeteri kadar karşılanamazsa hafıza ve konsantrasyon kaybına yol açabilir.

Demir Eksikliğinde Diğer Belirtiler

 • Baş dönmesi
 • Bacaklarda uyuşma hissi
 • El ve ayakların ısınmaması
 • Çocuklarda iştah kaybı
 • Kırılgan ve zayıf tırnaklar
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Dil şişmesi ve ağrısı
 • Göğüs ve baş ağrısı
 • Tekrarlayan enfeksiyonlar

Demir Eksikliği Nedenleri

Demir eksikliği birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak bu nedenler iki başlık altında toplanabilir;

Artan Demir İhtiyacı: Özellikle çocukluk döneminde hızlı büyüme vücudun demir mineraline olan ihtiyacını arttırabilir. Bu durumda bazı çocuklarda yalnızca beslenme ile demir ihtiyacı karşılanamaz. Bu sorun uzun vadede devam ederse demir eksikliği yaşanabilir.

Gebelik döneminde de tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi vücut demir mineraline daha fazla ihtiyaç duyar. Gebelik döneminde demir eksikliği sık yaşanan sorunlar arasındadır. Yine şiddetli adet kanamalarında da demir ihtiyacı artabilir ve demir eksikliği yaşanabilir.

Kan kaybı yaşamak bir diğer demir eksikliği nedenidir. Kanamalı mide ülseri ya da sık aralıklarla kan vermek kan kaybına neden ol]]> Erkeklerde Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/erkeklerde-demir-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 22:33:48 +0000 Erkeklerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği özellikle ilerlemekte olan ülkelerde toplumun büyük bir kısmını etkileyen önemli bir problemdir. Kansızlık Türk kadınlarında daha çok gözüküyor ve oldukça fazla sağlık proble Erkeklerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği özellikle ilerlemekte olan ülkelerde toplumun büyük bir kısmını etkileyen önemli bir problemdir. Kansızlık Türk kadınlarında daha çok gözüküyor ve oldukça fazla sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Fakat erkeklerde gözüken kansızlık kanser başta gelmek üzere oldukça ciddi hastalığın habercisi olabileceği için dikkat edilmesi gerekiyor. 

Anemi hemoglobin oranın yaş ve cinsiyete göre Dünya Sağlık Örgütünce kabul edilen kriterlerin altında kalması. Bu kriterler yetişkin erkeklerde 13 g/Dl; kadınlarda 12 g/dL nin altı olarak kabul edilir. 6 ay ve 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin, 6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altı anemidir. Fakat kansızlık tanısı konurken yalnızca hemoglobin oranları dikkate alınmaz. Onunla beraber demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, gibi demir depolarını oluşturan bir takım parametrelere de bakılır.

Anemi, alyuvarların çapındaki farklılıklara göre değişik gruplara ayrılır. Alyuvarların orantısı küçük olanlarda, “demir eksikliği anemisi” ve “Akdeniz anemisi” olarak bilinen iki anemi cinsi olarak gözükür. Oranları büyük olanlar ise çoklukla gözüken, vitamin yetersizliğinden kaynaklanan anemilerdir. B12 vitamini veya folik asit yetersizliği anemileri bu gruba girer. Fakat bazen de alyuvarların oranları normal olmasına karşılık kansızlık ortaya çıkabilir. Bunlar da bir takım üretim yetersizliğine bağlı kronik rahatsızlıklarla yada böbrek yetersizliği ile ilişkili olan, ilik tembelliği diye adlandırılan anemi cinsleri mevcuttur. Bir başka tür ise bağışıklık sistemi yada mekanik nedenlerle meydana gelen anemilerdir. 

Belirtileri;

Hematoloji Uzmanı Hüseyin Saffet Beköz, kansızlığın sebeplerini şu şekil sıralıyor: Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, hızlı hareketle nefes nefese kalma, adalelerde güçsüzlük, üşüme hissi, ellerin soğuması, baş ağrısı, baş dönmesi, kötü hissetme, iştahsızlık, saç dökülmesi ve saçlarda kırılma, kulaklarda çınlama, gözler önünde sinek uçuşmaları, sürekli uyuma isteği ve uyuklama durumu, kalp rahatsızlığı olanlarda göğüs ağrısı, deride solukluk, tırnaklarda düzleşme ve kolay kırılma, çok seyrek olarak çukurlaşma (kaşık tırnak), dudak kenarında çatlamalar, yaralar görülmesi, zihinsel yoğunlaşmada yetersizlik. 

Erkeklerde Demir Eksikliği

Hastalığın oldukça fazla ilerlediği olaylarda, göz kararması, baygınlık durumu dahi gözükebilir. Bu belirtilerin görüldüğü durumlarda, kronik anemi akla gelir. Kansızlığı olan her kişide bu bulguların çoğunun gözükeceği anlamına gelmez. Kansızlığın şiddeti, oluşması, süresi ve altta yatan aneminin nedenine göre şikayetlerde farlılıklar gözükebilir. Erkeklerde jinekolojik nedenlere bağlı olarak kan kayıpları oluşmadığından kansızlık görülme sıklığı oldukça düşüktür. Fakat karşılaşıldığı olaylarda nedeni iyi araştırılmalı ve değerlendirilmeli. Erkeklerde gözüken kansızlık kötü hastalıklara neden olabilir.

Erkeklerde gözüken demir yetersizliği en sık sebebi mide ve kalın bağırsak gibi sindirim sisteminde oluşan kayıplardır. Midede ülser, gastrit çeşitleri yada damar yumakları oluşabilir. Bu damar yumaklarının açılıp kanamasıyla birlikte kan kayıpları oluşabilir. Bazen de ciddi bir şekilde gördüğümüz kalın bağırsak yada mide kanserlerinin ülserli şekli oradaki damarın açılmasıyla kendini kansızlık durumunda gösterebilir. O sebeple bazı mide kanserleri de demir eksikliği anemisi taraması sırasında yakalanır. Bazen de hemoroid olarak bilinen makatımızın dış tarafında bulunan damar paketlerinin açılmasıyla birlikte belirli aralıklarla kanamayla kaybedilen kan da erkeklerde demir eksikliği anemisi oluşabilir. 

Tedavisi;
Demir eksikliğinin tedavisinde yapılması gerekli olan ilk şey demir eksikliğine sebep olan nedenin kaldırılmasıdır. Bunun için hastanın geçmişinin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Neden ortadan kalkmadan uygulanan tedaviler kalıcı olmayarak hastalığın tekrarlama durumunu yükselecektir. Demir eksikliği]]> Demir Eksikliği Saç Dökülmesi https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligi-sac-dokulmesi.html Wed, 05 Dec 2018 22:53:59 +0000 Demir eksikliği saç dökülmesi, Kansızlığın belirtileri arasında ilk sıralarda gelen demir eksikliği vücutta verdiği reaksiyonlarından biriside saç dökülmesidir.Eskiden demir eksikliğini in Demir eksikliği saç dökülmesi, Kansızlığın belirtileri arasında ilk sıralarda gelen demir eksikliği vücutta verdiği reaksiyonlarından biriside saç dökülmesidir.


Eskiden demir eksikliğini insanlar el değmemiş su kuyularlarından, güzel ve iyi beslenen hayvanların etlerinden giderirlerdi. Günümüzde bu durum ters dönmüş gıdalarda bile yeterince demir bulunmamaktadır. Böylece mide ülseri, sindirim hastalıkları, çölyak hastalığı gibi acılar çektiren rahatsızlıklara demir oranı yeterli gelmemektedir. 

Kandaki demir vücutta oksijen taşımaya ve kas hücrelerini beslemedi gibi önemli rolleri bulunmaktadır. Diyet yapanlarda özellikle yediği gıdalarda demir oranı yetrli gelmemekte ve saçların incelmesi ve dökülmesine neden olmaktadır. Yine kadınlarda her ay regl döneminde vücutta kan kaybı, sık diyet yapma, vejetaryenlik ve menopoz dönemi öncesi saç dökülmesi çok yaşanmış olup, yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesinin ilk sebebi demir eksikliği çıkmıştır. Aynı şekilde erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda da saç dökülmesi sebebi kandaki demir eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. 

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi sorunu demir eksikliğinden kaynaklı ise düzenleyici yöntemler basit ve çoktur. İlk başta vücuda demir yapan gıdalardan bol tüketmek gerekir. Kemik suyu, kırmızı et ve ürünleri, demir oranını yüksek tutacak diyet yemekler yenmelidir. Yumurta, süt ve yoğurt tüketilmeli ekmeği tam buğday ekmeği tercih etmek gerekir. Ispanak başta olmak üzere maydanoz, marul, tere ve roka gibi yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri fazla tüketmek yararlı olacaktır. C vitamini bu sorunu yaşayanlar için bir ilaçtır. Portakal, mandalina, greyfurt, limon bol yenmelidir. Ayrıca eczanelerden demir takviyesi de alınabilir. Kahve, çay gibi bol kafeinli içeceklerden kaçınmak gerekir. Çünkü bu içecekler demir oranını eksiltmektedir.
]]> Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikliginde-gorulen-hastaliklar.html Thu, 06 Dec 2018 17:29:37 +0000 Demir eksikliğinde görülen hastalıklar çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Halsizlik şikayeti hayatını sürdüren bir arkadaşımızın kesinlikle bu hali önemsemesi ve profesyonel bir doktorunuza muayene olması gerekiy Demir eksikliğinde görülen hastalıklar çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Halsizlik şikayeti hayatını sürdüren bir arkadaşımızın kesinlikle bu hali önemsemesi ve profesyonel bir doktorunuza muayene olması gerekiyor. Yapılmış Olan ön tetkiklerde kansızlığın sebebi meydana çıkartılıyor ve bu yönde bir iyileştirme uygulanıyor.  Ülkemizde ve bütün dünya çapında kansızlığın en sık sık nedenlerinin en başında demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliği geliyor.  
 
Demir eksikliğinin alt kısmında yatan 10 neden  
 • Gebelik, emzirme, büyüme-gelişme gibi ihtiyacın arttığı dönemler, 
 • Düzensiz adet (regl) kanamaları, 
 • Mide bağırsak sisteminin ülser, gastrit, kolit, basur, polip ve kanser türü hastalıkları 
 • Bağırsak parazitleri, 
 • Aspirin ya da gibi ilaç kullanımı 
 • İdrar yolu ve akciğer hastalıkları 
 • Bazı kan kanseri türleri 
 • Vejetaryen tipi beslenme 
 • Çay ve çok fazla fazla tahıl tüketimi 
 • Buz, kil ve toprak yeme alışkanlıkları  
Demir eksikliğinde meydana çıkan sıkıntılar   
 • Saçlarda dökülme, kırılma ve matlaşma, 
 • Tırnaklarda incelme, 
 • Dilde ağrı, acı ve lezzet kaybı, 
 • Halsizlik yorgunluk. 
 • Eksikliğin uzunca sürmesine ilişkili kalp, akciğer, karaciğer- dalak büyümesi, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve merkezi siniri sistemi bozuklukları. 
Demir eksikliği olan bir kişide kesinlikle bu meseleye yol açan durumun saptanması gerekiyor. Zira nadir de olsa kanser gibi birtakım mühim sağlık sorunlarının ilk göstergelerinden bir tanesi demir eksikliği olabiliyor.  

Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
Et, balık ve süt ürünlerinden beslenmemenin sonucu; B 12 Eksikliği 

Kansızlığın bir öbür sebebi ise B 12 eksikliği. B 12 eksikliği sık sık karşılaşılan bir durum olmasına nazaran birtakım durumlarda bu vitamin eksikliğine ilişkili anemi da oluşabiliyor. Et, balık, süt, süt ürünleri ve yumurtanın az tüketilmesi B12 eksikliğinin en mühim nedenleri aralarında yer alıyor. Bununla Birlikte vücutta yetersiz emilimin olması da B12 eksikliğine dayanak hazırlıyor.  
B12 eksikliği mide kanserine dahi neden olabiliyor 
 
B12 eksikliğinin 8 belirtisi 
 • Halsizlik ve yorgunluk, 
 • El ve ayaklarda güç kaybı ve uyuşmalar, 
 • Dengesizlik 
 • İdrar tutamfakat, 
 • İştahsızlık 
 • His, durum bozuklukları 
 • Dilde yanma ve lezzet kaybı 
 • Eksikliğin uzunca sürmesine ilişkili kalp damar hastalıkları  
Demir eksikliğinin mühim bir anemi sebebi (hipokrom mikrositer anemi deniyor) olduğu doğru fakat sebep olduğu daha diğer birçok fazla sıkıntı var. İşte o sıkıntılar. Eğer vücudunuzda yeteri civarı demir yoksa yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler başlıyor, demir azlığı en mühim yorgunluk nedenlerinden bir tanesi oluveriyor. Demir eksikliği depresyona yakalanmayı da kolaylaştırıyor. Şayet demiriniz eksikse belleğiniz daha fit oluyor.  
Belirli şeylere odaklanmada, öğrenmede ve öğrendiklerinizi anımsamada güçlükler başlıyor. Esasen bu nedenle de demiri azalan çocuklarda beynin gelişmesi yavaşlıyor. Bu çocukların oturmaları, yürümeleri, bedensel amaçla büyümeleri de gecikiyor. Demiri azalan ihtiyarlar ise hafıza meseleleriyle daha sık sık karşılaşıyorlar.  Önemli bir sıkıntı daha var: Bağışıklık sistemi de demir rezervinizden önemli ölçüde etkileniyor. Demir rezerviniz düştükçe bağışıklık zayıflıyor. Gripler, nezleler, farenjitler, sinüzitler sıklaşmaya başlıyor. Özetle "Demir rezervimizi savunmak " sağlığımızı savunmak ve sürdürmek açısından çok fazla fakat çok fazla mühim bir nokta. "Demir rezervimiz en son aşama hassas dengeler arasında sürdürülebiliyor" dememiz boş yere değil. Bir düşünce vermesi a]]> Çocuklarda Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/cocuklarda-demir-eksikligi.html Fri, 07 Dec 2018 00:44:25 +0000 Çocuklarda demir eksikliği, Çocuklar gelişimleri açısından önemli maddelerin arasında yer alan demir, eksildiğinde bir çok hastalığa hatta zeka geriliğine dahi neden olmaktadır. Demir eksikliğini çocuklarda çok uyuma ve Çocuklarda demir eksikliği, Çocuklar gelişimleri açısından önemli maddelerin arasında yer alan demir, eksildiğinde bir çok hastalığa hatta zeka geriliğine dahi neden olmaktadır. Demir eksikliğini çocuklarda çok uyuma ve çabuk yorulma, iştahsızlık görülüyor ise çocuğunuzda demir eksikliği yaşanıyor demektir. Çocuklarda demir eksikliğinin başına bakmak gerekir. Bebekken anne sütü almayan çocuklarda sık sık demir eksikliği yaşamaktadırlar. Diğer sebebi ise demir oranı az olan besinlerle beslenmek. Bebek ve çocuklarda demir eksikliğini hafife almamak gerekir. Demir eksikliği sadece fiziksel rahatsızlıklara sebep olmakla kalmayıp, zihinsel rahatsızlıklara da neden olmaktadır.

Demir eksikliğinin belirtilerini gösteren birçok durum vardır. Genelde belirtiler davranışlarda değişiklik, uykusuzluk, çabuk yorulma, iştahsızlık ve ileri yaşlarda ise baş dönmesi, baş ağrısı gibi durumlarla ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği eksik beslenme yada gelir düzeyi düştükçe yiyeceklerden yeteri kadar faydalanamama gibi nedenlerle demir eksikliği yaşanır. Yine çocuğun bebek yaşlarında anne sütünden yeteri kadar almaması ilerleyen çocuklu yaşlarda demir eksikliği sürekli yaşanır. Anne sütü alan bir bebek emmeyi bıraktığı zamanlar içeriğinde demir oranı fazla olan ek gıdalarla takviye edinmelidir. Demir eksikliği bir belirtilerinden biride davranış değişikliğidir. Eğer çocuklar toprak yeme yada buz yeme gibi değişik türler de davranışlar gösteriyorsa bu demir eksikliğinin belirtileri olmaktadır. Bu davranışlarla birlikte zeka gerilemesi gibi olaylar meydana gelmektedir.

Çocuklarda Demir Eksikliği
Çocuklarda demir eksikliğinin tedavisi ilaçtan çok beslenirken olması lazım, yeteri kadar demir olan besinlerle eksikliği gidermek çok faydalı olacaktır. Gıdalarda demir oranı çok bulunmaktadır. Bebeklik döneminde demir oranı yüksek ek gıda verilmeli demir bakımından zengin olan başta ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta kuru yemişlerle limon mandalina gibi C vitamini yüksek meyveleri tüketmekte uygun olacaktır.
]]>
Bebeklerde Demir Eksikliği https://www.demireksikligi.gen.tr/bebeklerde-demir-eksikligi.html Fri, 07 Dec 2018 07:41:23 +0000 Bebeklerde demir eksikliği, demir eksikliği özellikle 6-24 aylık bebeklerde anemiye neden olan önemli bir etkendir. Annede önemli derecede anemi olmadığından, zamanında doğan bebeklerde yeteri düzeyde demir olur. Bu du Bebeklerde demir eksikliği, demir eksikliği özellikle 6-24 aylık bebeklerde anemiye neden olan önemli bir etkendir. Annede önemli derecede anemi olmadığından, zamanında doğan bebeklerde yeteri düzeyde demir olur. Bu durumda ilk 6 ay içinde demir eksikliği anemisi görülmez. Daha sonraki zamanda bebeklerin hızla büyümesi, uygulanan diyette yeteri kadar demir olmaması, süt ağırlıklı beslenmenin olması bebeklerde demir eksikliğinin nedenleri arasında yer alır. Demir yaşamsal bir elementtir. Vücutta oksijen taşınmasında, protein sentezinde, hücre solunumunda, elektron transportu, enzimlerin yapısında ve işlevini yerine getirmesinde demirin önemli bir rolü vardır. Demir eksikliği anemi dışında, vücutta sinir sistemi gibi önemli sistemler üzerinde de bozulmalara yol açabilir.

Bebeklerde demir eksikliği nasıl belirti verir

Bebeklerde anemi geliştiği zaman halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, erken yorulma, ciltte solgunluk, tat alma sorunu, tırnaklarda çizgi, kırılma, ağız çevresinde yara gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumda bebeklerde tuz, kum, toprak, kireç, buz gibi nesneleri yeme ihtiyacı olabilir. Bunun yanında sinirlilik, algılama zorluğu, zeka düzeyinin azalması, enfeksiyonlara kolay yakalanma gibi etkiler görülebilir. Bebeklerde ağlarken morarama, yutma güçlüğü, gelişiminde sorun gibi etkiler olur. Oturan bebekler birden oturamaz, yürüyenler birden yürüyememeye başlar. Bunlar henüz demir eksikliğinin erken aşamasında görülebilir.

Bebeklerde demir eksikliğinden kaynaklanan anemi nedenleri

Doğumdan önceki nedenler arasında çoğul gebelikler, bebekten anneye kan geçmesi, diğer kanama sebepleri, oksijensiz kalma gibi etkenler olabilir. Doğumdan sonraki olası nedenler arasında ise, beslenme yetersizliği, vejetaryen beslenme, yeme bozukları, emilim bozukluğu, bağırsakların cerrahi olarak kısaltılması, akut kan kaybı, büyümenin hızlı olması, erken doğan bebekler, doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde demir eksikliği yüzünden anemi görülebilir.

Bebeklerde Demir Eksikliği

Bebeklerde demir eksikliğinde nasıl bir tedavi uygulanır

Ağızdan verilen damla, şurup şeklinde ilaç tedavisi uygulanabilir. Bunlar genellikle günde 2 defa alınır. Özellikle bebeklerin aç olduğu zaman ve öğün aralarında ilaçlar kullanılmalıdır. Ancak bunlar süt ve sütlü gıdalarla verilmez. Eğer bebekler süt içtiyse en az yarım saat beklenmelidir. Yanında C vitamini içeren besinler alınırsa, demir emilimi daha yüksek olur. Demir ilaçları yeteri kadar düzenli kullanılırsa, faydalı olur. Bunun yanında bebekler demirden zengin beslenmelidir. Eğer ağır anemiden kalp yetmezliği gelişirse, bu bebeklerin özel izlenmesi gerekir. Demirin az alınması kadar, fazla alınması da zararlı etkilere yol açar. Bu yüzden alınan dozlara ve süreye dikkat edilmelidir.

Tedavi ortalama 3 ay sürmelidir. İlk ayda değerler düzelirse, demir ilacının dozu düşürülebilir. Tedavi bittikten 3 ay sonra bebeklerin yeniden değerle dirilmesinde yarar bulunmaktadır. Bebeklerde ilaçların tadı beğenilmezse, bunlar portakal suyuyla verilebilir. Bu demirin emilimine de yararlı olur. Bazen bebeklerde karın ağrısı, ishal, midede yanma gibi etkiler görülebilir. Bu durumda karın ağrısı olursa aç karnına, midede yanma olduğundan tok karnına ilaçlar verilebilir. Bu süreçte bebeğin dışkısı siyaha yakın bir renkte olur.

Bebeklerde demir eksikliği tedavi edilmediğinde

Demir eksikliği tedavi edilmediği zaman, bebeklerin kan değerleri normale dönse bile beyin gelişimi için önemli olan demir eksikliği zeka geriliğine yol açabilir. Bu bebeklerde yürüme zorluğu, sıralama güçlüğü, algılamada zorluk, dikkat bozukluğu, halsizlik gibi etkiler görülebilir. İleri aşamalarda kalp yetmezliği oluşabilir.

Bu yüzden zamanında doğan bebeklerde 4. ayın sonunda, erken doğanlara ilk ayın sonunda düşük dozda demir ilacı verilebilir. Bu demir eksikli]]> Demir Eksikliği Anemisi https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikligi-anemisi.html Fri, 07 Dec 2018 21:35:54 +0000 Demir Eksikliği Anemisi, vücutta yeteri kadar demirin olmaması durumudur. Anemi kendi başına bir hastalık olabildiği gibi başka hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Sık karşılaşılan ve tedavisi kolay yapılan bir hastal Demir Eksikliği Anemisi, vücutta yeteri kadar demirin olmaması durumudur. Anemi kendi başına bir hastalık olabildiği gibi başka hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Sık karşılaşılan ve tedavisi kolay yapılan bir hastalıktır. Demir eksikliği anemisi nin genel olarak nedenleri arasında kan kaybı, kötü beslenme, besinlerle alınan demirin emiliminde bozukluk olmasıdır. Demir eksikliği anemisi vücudumuzun alyuvar yapımı için gerekli demire sahip olmadığı durumlarda zaman içerisinde gelişen bir hastalıktır. Bu durumda, yeteri kadar demir olmaz ve vücut depoladığımız ferritin (demir deposu) kullanmaya başlar.Kısa bir zaman sonra depolanan demirler biter ve demir eksikliği anemisi baş gösterir. Depolanmış demir tükenince vücudumuzda daha az alyuvar yapmaya başlar. Daha az alyuvarlarda  daha az hemoglobin bulunur. 

Demir Eksikliği Anemisi, belirtileri arasında halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Daha ağır anemiler de kalp sorunları, enfeksiyonlar, çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği olabilmektedir. Demir eksikliği anemisine daha yatkın kişiler ise, bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve iç organ kanamaları olan hastalardır. Genellikle başarı ile tedavi edilen, ilaçlar, beslenmede değişiklikler ve cerrahi müdahale ile sonuç alınan bir hastalıktır.  Doktor muayenesi ile bulgular verebildiği gibi basit bir kan testi ile kesin tanı konulur. Kişi de oluşabilecek, tırnaklarda kırılma, dilde şişme ve yaralar, ağız kenarında çatlaklar, dalakta büyüme, sık enfeksiyonlara yakalanma belirtiler arasındadır. 

Demir Eksikliği Anemisi
Demir Eksikliği Anemisi bulunan kişiler kireç, toprak, buz, kil, boya gibi maddelere aş erebilirler bu duruma ''pika'' denmektedir. Bazı kişilerde huzursuz bacak sendromu denilen, bacakları sürekli hareket ettirmek isteği olan bir hastalıkla da baş gösterebilir. Bazen kişide olabilen alt yatan bir hastalık sonrası da demir eksikliği anemisi görülebilmektedir. Bunların başında mide kanaması, bağırsakta kanamalar, kadınlar da uzun süren adet kanamaları  gelmektedir. Bunun için farklı test ve tetkikler yapılmaktadır. Demir içeren besinler arasında kırmızı et, ıspanak ve koyu yeşil sebzeler, yer fıstığı, fıstık ezmesi, badem, yumurta, karaciğer, bezelye, yeşil mercimek, fasulye, üzüm, kayısı, şeftali ve kırmızı renkli meyveler de hastaların beslenme listelerinde yer tutmalarında fayda vardır. C vitamini de vücutta demir emilimine yardımcı olmaktadır. Ağır demir eksikliği anemilerinde anemi şiddetli ise alyuvar nakli gerekebilir. Kan nakli sık uygulanan ve güvenli bir yöntemdir. İşlemde toplardamarın içine kan verilir. 
]]>
Demir Eksikliğinin Zararları https://www.demireksikligi.gen.tr/demir-eksikliginin-zararlari.html Sat, 08 Dec 2018 10:24:02 +0000 Demir Eksikliğinin Zararları, vücudunuzda yeteri kadar demirin bulunmamasından kaynaklanan bir hastalıktır, tedavisi kolaydır denilebilir. Demir düzeylerindeki  düşüklüğün nedeni genelde kan kaybıdır. Bu ha
Demir Eksikliğinin Zararları, vücudunuzda yeteri kadar demirin bulunmamasından kaynaklanan bir hastalıktır, tedavisi kolaydır denilebilir. Demir düzeylerindeki  düşüklüğün nedeni genelde kan kaybıdır. Bu hastalığın nedenlerinin en başında, kötü beslenme yada besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizlikler yer alır. Sık görülen bir anemi türüdür.Hastalık aynı zamanda alyuvarların yeteri kadar hemoglobin içermemesinden de kaynaklanabilir. Vücuda oksijen taşıyan ve alyuvarlarda bulunan demirden zengin proteinlere hemoglobin denir.

Demir eksikliği genelde, vücudunuzun sağlıklı alyuvar yapımı için yeterli demire sahip olmadığı durumlarda gelişir. Yeterli demir olmadığı zaman, vücudunuz depolamış olduğu demiri kullanmaya başlar. Kısa bir süreden sonra da depolanmış demir tüketilmiş olur.
Depolanmış demir bitince vücut daha az alyuvar yapar dolayısıyla ürettiği alyuvarlarda bulunması gerekenden daha az hemoglobin bulunur.
Demir eksikliği anemisi; kendini yorgun ve bitkin hissetme, nefeste daralma, göğüste ağrı ve diğer bazı belirtilere sebep olabilir. Aşırı demir eksikliği anemisi kalpte bazı sorunlara, enfeksiyon hastalıklarına, çocuklarda büyüme gelişme ile ilgili problemlere  yol açabilir.
Anemi riski en fazla olanlar  bebekler, küçük  yaştaki çocuklar, kadınlar ve iç organlarında kanaması olan yetişkin insanlardır. Bu hastalık genellikle başarıyla tedavi edilebilir. Tedavinin kolaylığı yada zorluğu hastalığın ortaya çıkma sebebi ve hastalığın ağırlığına bağlıdır. Tedavi, beslenmede bir takım değişiklik, ilaçlar yada bazı cerrahi yardımlarla olabilir.  Ağır hastalara kan nakli, demir enjeksiyonu, damar içi demir tedavisi yapılabilir. Vücudunuzda yeterli demirin bulunmaması durumlarında demir anemisi oluşur. 
Kan kaybeden bir insanın demir kaybettiğini söyleyebiliriz, kaybedilen demiri yerine koyacak kadar demir depolanmamış ise demir eksikliği anemisi oluşur. Kadınlarda demir eksikliği nedenleri; rahim kanamaları, rahimde selim tümörlerde ki kanamalardır.

Demir Eksikliğinin Zararları
En iyi demir içeren gıdalar; 

Et, balık, yumurta, beyaz et ( tavuk, hindi vs.). Bu gıdaları yeteri kadar tüketmiyor ve demir takviyesi almıyorsanız sizde de demir eksikliği olabilir. Gebelikte veya çocuklukta yeterince demir alınamayabilir. Alınamama nedeni bu dönemlerde demire olan ihtiyacın artmasıdır. Kimi zaman yeteri kadar demir içeren besinler alınsa da vücut bunu ememeyebilmektedir. Midedeki asit oranını azaltmaya yönelik kullanılan ilaçlar demir emilimini bozan etkenlerden birisidir.

Bebekler ve çocukların gelişip büyüyebilmesi için çok miktarda demire ihtiyaçları vardır. Vaktinde doğmuş bebeklerin vücudunda depolanmış olarak bulunan demir ilk 4-6 ayda tüketilir. Erken doğan bebekler de demir eksikliği bakımından risk altındadır, çünkü onların vücudunda yeteri kadar demir depolanmamıştır. Çocuklarda bu risklere karşı önlem alabilmek için çocukların beslenmesi ile ilgili mutlaka bir çocuk doktoruyla görüşmemiz gerekir. İnek sütünü fazla tüketen çocuklarda demir eksikliği görülür Çünkü  süt demir bakımından fakir bir besindir, fazla süt alımı beslenmedeki, demir bakımından zengin gıdaların yerine geçebilir. Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekir; sütün aşırı miktarda tüketilmesi çocuklarda demir emilimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Anemide Bulgu ve Belirtiler

En sık görülen belirtilerden birisi halsizlik ve yorgunluk, özellikle ayağa kalkıldığında baş dönmesi, baş ağrısı, el veya ayaklarda soğukluk, deride ve diş etlerinde, tırnaklarda soluklaşma ve göğüs ağrılarıdır.

Demiri Arttırmak İçin Alınması Gereken Bazı Besinler Şöyle Sıralanabilir;

Demir bakımından zengin, demir ve kan oluşturma özelliğine sahip birçok bitki va]]>